Sport

Yussuf Poulsens tåspids sender Leipzig på pointtavlen

Yussuf Poulsen blev skiftet ind og blev matchvinder for RB Leipzig, der vandt 2-1 hjemme over Sporting.

Yussuf Poulsen viste, at den danske RB Leipzig-angriber ikke har glemt sin næse for mål.
Yussuf Poulsen viste, at den danske RB Leipzig-angriber ikke har glemt sin næse for mål. Annegret Hilse/Reuters

Efter seks nederlag i træk i Champions League sørgede den danske landsholdsangriber Yussuf Poulsen for, at RB Leipzig omsider vandt en kamp i den prestigefyldte turnering.

Yussuf Poulsen scorede det afgørende mål til 2-1 i sejren hjemme over portugisiske Sporting. Udeholdet havde danskerne Morten Hjulmand og Conrad Harder med fra start.

Sejren rykkede dog ikke så meget for Leipzig, som allerede havde udspillet sin rolle i ligaspillet med nul point i de første seks kampe.

Sporting har derimod stadig en mulighed for at snige med blandt de 24 bedste hold med ti point efter de første syv kampe. I sidste spillerunde tager Sporting imod Bologna.

I onsdagens kamp åbnede Leipzig-angriberen Benjamin Sesko målscoringen efter 19 minutter. Sloveneren kom glidende ind i en perfekt tværpasning fra backen David Raum.

Samme Raum troede, at han havde fordoblet føringen lidt senere i første halvleg. Men efter et VAR-tjek blev målet annulleret for offside.

Sporting-angriberen Conrad Harder havde det generelt vanskeligt over for tyskernes forsvar. Den tidligere FC Nordsjælland-spiller smed mange bolde væk, og han blev skiftet ud ti minutter efter pausen.

I stedet kom Viktor Gyökeres på banen. Og den svenske skarpretter viste efter 75 minutter den skarphed, de øvrige medspillere manglede. Gyökeres tog bolden med sig ind i feltet og hamrede bolden op i målhjørnet til 1-1.

Men en anden skandinav blev kampens store helt i skikkelse af indskiftede Yussuf Poulsen, som kun spillede sin anden kamp efter en to måneders skadespause.

Yussuf Poulsen fik bolden med sig i det lille felt og nåede akkurat at prikke den i mål med tåspidsen fra tæt afstand og hårdt presset af en modspiller.

Dermed fik kampen dansk matchvinder, da der ikke blev scoret yderligere.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden