Spredte penge fra stjålne dankort
Hovedmand erkender bedrageri for en halv million kroner
Opdateret kl. 19:27
AALBORG: Retssagen om millionbedrageri med dankort fortsatte torsdag med afhøring af de fem tiltalte mænd fra Nordjylland i byretten i Aalborg.
De er anklaget for at have svindlet med dankort for godt 5,6 millioner kroner, som er hævet på stjålne kort i forskellige dankort-terminaler tilhørende både en butik i Aalborg og fiktive firmaer i perioden juli 2011 til september 2012.
Erkender en halv million
Hovedmanden, en 26-årig butiksindehaver fra Aalborg, er tiltalt for groft bedrageri for knapt 3,9 millioner kroner.
Han nægter, men erkender at have medvirket til bedrageri for en halv million kroner. Den 26-årige var af en ukendt person blevet bedt om at skaffe to kontonumre, som kunne bruges til at sætte penge fra stjålne dankort ind på.
- Jeg vidste godt, der var noget ulovligt med pengene, men jeg vidste ikke hvad. Jeg kan ikke sige, hvem der har fortalt mig det, sagde hovedmanden.
Falsk anmeldelse
Pengene blev hævet på en 33-årig medtiltalt førtidspensions dankort, som han havde meldt stjålet kort for inden.
- Der blev begået indbrud i min bil, mens den var parkeret på Vesterbro. Mit dankort var i min pung, som var i tasken i bilen. Da jeg opdagede indbruddet, tjekkede jeg, at min pung var der, men ikke mit dankort, forklarede førtidspensionisten.
Han afviser tiltalen om bedrageri og falsk anmeldelse af tyveri af dankortet og klagede over, at politiet ikke ville se film fra de overvågningskameraer, som en butik har af området, hvor bilen var parkeret.
Mistede licens til terminal
Den 26-årige hovedmand var ikke klar over, at det var med et stjålet dankort, en kunde betalte varer for 228.000 kroner i den 26-åriges butik.
- En kunde fra Thisted-området ville købe et stort parti varer for selv at sælge det videre, forklarede den tiltalte i retten.
Da Nets senere inddrog hans licens til at have dankort-terminal, fik han anden mand – der tidligere har vidnet og er dømt i forbindelse med sagen – til at søge og få en terminal.
Lånte af pengene
Senere fik vidnet terminalen tilbage, og derefter blev den over flere hævninger brugt til at trække 249.000 kroner fra et stjålet dankort.
Pengene røg stadig ind på den 26-åriges firmakonto, men han skulle overføre dem til vidnet og endnu en mand.
- Men jeg lånte 71.000 kroner af beløbet til at betale regninger med, forklarede den tiltalte butiksejer.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.