Insekter

Sprøjtegifte mod insekter truer børns hjerner

Dansk forsker har fundet sprøjtegift i urin

Arkivfoto: Carl Th. Poulsen
Arkivfoto: Carl Th. Poulsen

DANMARK: Sprøjtegifte mod insekter truer børns hjerner

Danske børn optager rester af sprøjtegifte i så store mængder, at det kan måles i deres urin. Det viser en ny undersøgelse af 177 børn, som ph.d. og lektor i miljømedicin ved Syddansk Universitet Helle Raun Andersen har gennemført.

Det skriver Politiken lørdag.

99 procent af børnene havde spor efter en eller flere af de problematiske insektgifte kaldet organofosfater i urinen.

”Det er bekymrende, at vi kan måle et så højt indhold i børnenes urin. Vi ved, at organofosfater påvirker et stof, som styrer hjernecellernes vækst, hvordan de forbinder sig, og hvordan de kommunikerer med hinanden”, siger Helle Raun Andersen til Politiken.

Børnene i undersøgelsen er generelt ikke mere udsat for sprøjtegifte i det daglige end andre danske børn.

SDU’s undersøgelse viser, at de danske børn har flere sprøjtemiddelrester i urinen end børn i de kontinuerlige amerikanske befolkningsundersøgelser, hvor man med få års mellemrum undersøger 2.500 statistisk udvalgte borgere.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden