Stadsing blev vækstvinder i Nordjylland
Virksomheden blev kåret ved EY Entrepreneur Of The Year
Opdateret kl. 13:09
AALBORG: Stadsing A/S gjorde rent bord, da virksomheden blev kåret som bedste vækstskaber i region Nordjylland ved EY Entrepreneur Of The Year torsdag aften. Virksomheden sælger totalløsninger inden for rengøring til professionelt brug og har eksport til 28 lande.
- Historisk har Stadsing flere gange formået at kigge ud i fremtiden og dreje over i et hurtigere spor, hvor andre måtte sætte farten ned, eller køre helt af vejen. Oprindeligt var der tale om en produktionsvirksomhed, så en handelsvirksomhed, og i dag har virksomheden også gjort rådgivning til et centralt element. Stadsing har foretaget det lange seje træk og transformeret virksomheden og gjort viden til en del af leverancerne, siger Carsten Collin, partner og direktør i EY Entrepreneur Of The Year.
Færre vækstvirksomheder
94 virksomheder kvalificerede sig til dysten i år. Det er 16 procent færre end sidste år – et fald der følger tendensen på tværs af landet.
Det er andet år i træk, at Nordjylland ser et fald i antallet af vækstvirksomheder. I alt levede 812 virksomheder i Danmark op til vækstkravene i EY Entrepreneur Of The Year.
- Danmark har fortsat en betydelig udfordring med at skabe vækstsucceser. Det må vi ikke glemme, når vi diskuterer, hvilke rammevilkår, vi ønsker for erhvervslivet, både nationalt og regionalt. Region Nordjylland oplever igen i år, at færre virksomheder lever op til de strenge krav til vækst i både forretning og i antal ansatte. Dermed er der så meget desto mere grund til, at Stadsing kan være stolte af deres præstation, lyder det fra markedsdirektør i Dansk Erhverv Søren Friis Larsen.
- Med årets regionsvinder er der tale om en virksomhed, hvor 2. generation har truffet beslutninger, der for alvor har sat turbo på, og som udvikler virksomheden og giver resultater, siger Carsten Collin.
I konkurrencen var virksomheden oppe mod fire stærke nominerede virksomheder i regionen, som også blev hyldet ved festlighederne på Comwell Hvide Hus i Aalborg:
Entertainment Trading ApS (Coolshop), Helgstrand Dressage A/S, Liftup A/S og Det Danske Madhus A/S .
Med sejren er Stadsing A/S klar til landskåringen, som finder sted i Bella Center 27. november. Her bliver det afgjort, hvem der skal repræsentere Danmark ved EY World Entrepreneur Of The Year i Monaco til næste år.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.