Redningsvæsen

Stakkevis af bøder til bilisterne

To bilister kørte så stærkt, at der venter en betinget frakendelse af kørekortet

Foto: Henrik Bo Nordjyllands Politi holder sprit razzia i hele Nordjylland. Her er det ved Shell i Støvring Nord. Ingen her havde for meget spiritus i blodet.
Foto: Henrik Bo Nordjyllands Politi holder sprit razzia i hele Nordjylland. Her er det ved Shell i Støvring Nord. Ingen her havde for meget spiritus i blodet. Foto: Henrik Bo

Opdateret 09. juni 2022 kl. 10:41

HJØRRING/HIRTSHALS: Bilisterne i Hjørring fortsætter med at blæse på færdselsloven i stor stil.

Tirsdag blev 29 bilister noteret i den sorte bog af beredskabet ved Lokalpolitiet i Hjørring, der gennemførte en færdselskontrol - især hastighedsoverskridelser i byområder var et problem - og det billede gentog sig, da man også onsdag gennemførte en kontrol i byområder i både Hjørring og Hirtshals: Bødeblokken måtte frem 34 gange, og igen var den ofte gal med hastigheden, men også lygtefejl, håndholdte mobiler og manglende seler udløste bøder.

- I to tilfælde blev der kørt mere end 60 procent for hurtigt, så der taler vi også om betinget frakendelse, siger lokalpolitiets beredskabschef, politikommissær Torben Rimmen.

Kontrollen onsdag gav ekstra-gevinster til lovens lange arm, der ligeledes fik fat i tre ulovlige knallerter i Hirtshals samt en person, der kørte uden førerret - i øvrigt i en bil med de forkerte nummerplader, så der kravlede forseelsen fra færdselslov til straffelov.

De to dages bøde-høst kommer ikke bag på beredskabschefen.

- Det er - desværre - hvad man kunne forvente, lyder det fra Torben Rimmen.

Gå til relaterede emner

Forsiden