Storsvindler boltrer sig fortsat på nettet
Nordjylland er leveringsdygtig i en af landets mest aktive kriminelle computerhackere, som nu må tilbage bag tremmer.
HJØRRING: Det er vist nogle år siden, at 28-årige Kevin Mørk Thomsen selv har ejet et Visa-kort. Til gengæld kan han så let som ingenting skaffe sig adgang til hundrevis af andre danskeres kreditkort på nettet.
Den 28-årige storsvindler fra Brønderslev fik fredag sin femte dom for databedrageri.
Retten i Hjørring idømte ham denne gang to år og ni måneders fængsel for at have lænset adskillige dankort for i alt 765.000.
Falske spilkonti på nettet
Det er typisk foregået ved at han har hentet de tilsyneladende frit tilgængelige kortoplysninger på nettet. Han har så overført beløb til en fiktiv konto hos fx. Danske Spil. Herfra er pengene sendte videre til konti hos forskellige stråmænd, som har sørget for at hæve pengene.
Kevin Mørk Thomsen blev dømt for 45 forhold og valgte denne gang at tilstå det meste, ligesom han også modtog dommen. Han skal desuden af med godt en halv million i erstatning til blandt andre Danske Spil og Danske Bank.
Nordjyllands Politi oplyser , at yderligere ti personer er sigtet i sagen, men der er endnu ikke rejst tiltale.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.