Stort biogasanlæg tager form
Biogasanlæg skyder i højden - forventes at kunne levere gas i april
Opdateret 09. juni 2022 kl. 10:47
VRÅ: Jævnligt falder talen på Nordjyllands evne - eller mangel på samme - til at tiltrække højtuddannet arbejdskraft, men i hvert fald har man ikke haft problemer med at finde folk, der er uddannet til at arbejde i de højere luftlag på Vrå-kanten.
Bilister på Aalborgvej har det seneste stykke tid kunnet se håndværkerne i aktion i 25 meters højde på toppen af to siloer, der bliver en del af Nordjyllands største biogasanlæg.
Anlægget, der koster godt 100 millioner kroner og breder sig over, hvad der svarer til 12 fodboldbaner, opføres af landmand Jens Peter Lunden og energiselskabet E.ON.
Når der bliver fyret op i halmkedlen, og anlægget er i fuld drift, vil der kunne leveres ni mio. kubikmeter biometan til naturgasnettet - det vil eksempelvis svare til årsforbruget for 250 busser, der kører på biogas.
- Vi regner med at være klar til at kunne levere gas i april, siger Jens Peter Lunden.
I etableringsfasen kaster anlægget op mod 100 årsværk af sig - og knap en halv snes permanente job, når det står klart, blandt andet chauffører, der skal hente gylle til anlægget fra omkring 40 lokale besætninger.
Ifølge Jens Peter Lunden vil der ske en stigning i lastvognstrafikken i området på to-tre procent.
Han oplyser endvidere, at anlægget skulle være lugtfri i den daglige drift, men i forbindelse med vedligeholdelsesopgaver på biogasanlægget vil der komme lugt fra anlægget i ny og næ.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.