Sundhed

Sygehus og læge ignorerede kvindes advarsel om sejlivet bakterie

Læger og sygehuse har ikke taget de nationale sundhedsmyndighederes anbefaling i kamp mod bekymrende bakterie alvorligt - kvinde fra Hjørring blev ikke podet, selvom der var flere tegn på, at hun kunne være smittet

Tusindvis af danskere kan ved en fatal fejl i produktionen af penicillinpiller være blevet smittet med en særligt modstandsdygtig bakterie - myndighederne frygter, at den skal spredes på sygehusene, men kommunikationen fejler åbenlyst. Det var tilfældet på hospitalet i Hjørring.
Tusindvis af danskere kan ved en fatal fejl i produktionen af penicillinpiller være blevet smittet med en særligt modstandsdygtig bakterie - myndighederne frygter, at den skal spredes på sygehusene, men kommunikationen fejler åbenlyst. Det var tilfældet på hospitalet i Hjørring. Arkivfoto: Henrik Bo

Opdateret 29. marts 2023 kl. 10:05

NORDJYLLAND: 72-årige Jutta Odde fra Hjørring var tidligere på måneden indlagt fem dage på sygehuset i Hjørring med en vedholdende blærebetændelse. 

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden