”Super-gonoré” opdaget i Australien
Ny super resistent gonoré-bakterie opdaget i Australien
Da turisten blev behandlet i den australske by Cairns, viste sygdommen den største modstandsdygtighed mod behandling, som nogensinde er observeret i Australien.
Edward Coughlan, som er formand i ”Sexual Health Society” i nabolandet New Zealand, har udsendt en advarsel mod kønssygdommen, af frygt for at den skal sprede sig.
- De fleste antibiotika, som er udviklet i de seneste 70 år, har været ubrugelige i behandlingen af infektionen, og der er ingen nye behandlingsmuligheder i sigte. Det vækker stor bekymring for folkesundheden, siger Edward Coughlan.
Super-gonoréen blev første gang opdaget i Japan i 2009, og senere i Californien, Norge og Hawaii i 2011.
Gonoré kan give betændelse i underlivet hos både mænd og kvinder, og kan medføre sterilitet, hvis den ikke behandles.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.