Natur

Svar på DNA-prøver fra døde kalve om fire uger

Det er dog tvivlsomt, om prøverne kan vise, om det var en ulv, der dræbte dem

Foto fra Facebooksiden "Her er ulven i Danmark"
Foto fra Facebooksiden "Her er ulven i Danmark"

Opdateret 12. marts 2018 kl. 07:54

BLÆSBJERG: Svaret på DNA-prøverne fra de døde hereford-kalve, som ejeren fandt søndag flere steder på sine marker, er ikke lige om hjørnet

Der kommer nemlig til at gå omkring fire uger, inden prøverne er klar, oplyser vildkonsulent Tommy Hansen fra Naturstyrelsen i Thy.

Men det er tvivlsomt, om der er muligt at fastslå, om det er en ulv, der har været på rov selv ud fra DNA-prøverne.

Tommy Hansen sagde i går til dr.dk, at kadaverne fra kalvene har ligget så længe, at DNA-materialet kan være blevet ødelagt. Af samme grund kunne Naturstyrelsens folk heller ikke se ud fra bidmærkerne, om det var en ulv, der havde været i gang.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden