Teenager fængslet for voldtægt af to børn
En 17-årig ung mand er i et grundlovsforhør fængslet fire uger på lukket psykiatrisk institution sigtet for adskillige voldtægter

En ung mand er varetægtsfængslet i surrogat på en lukket psykiatrisk institution sigtet for flere voldtægter af sin mindreårige søster og en mindreårig dreng.Arkivfoto
SYDTHY:I et grundlovsforhør, som dommeren valgte at holde for åbne døre, blev en 17-årig ung mand fra det sydlige Thy fredag varetægtsfængslet i surrogat i fire uger.
Den 17-årige blev anholdt fredag morgen, og sigtelserne handlede om op mod 100 gange gennem et par år at have voldtaget sin nu 11-årige søster.
Derudover er den 17-årige også sigtet for voldtægt op mod 50 gange af hans 10-årig fætter, og samtidigt optræder der en medgerningsmand til nogle af voldtægterne.
Ifølge Politiet er der tale om en 18-årig fætter til den varetægtsfængslede. Han blev dog ikke fremstillet i grundlovsforhør, da anklagemyndigheden ikke frygter, at han vil gentage forbrydelsen.
Den 17-årige forholdt sig meget tavs under grundlovsforhøret og svarede kun med ja og nej på mange af spørgsmålene, og selv om han nægtede det meste, erkendte han også dele af sigtelserne.
Han kærede ikke fængslingen og er nu anbragt på en lukket psykiatrisk institution, hvor han blandt andet skal mentalundersøges.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.