Telegigant bekræfter samarbejde med MeeWallet
Telenor bekræfter samarbejdet med aalborgensiske MeeWallet, som skal hjælpe iværksætterne med at få produceret terminaler til mobilbetaling
AALBORG/RANDERS: Dagen efter MeeWallets demonstration af deres mobilbetalingstjeneste, bekræfter Telenor samarbejdet med iværksættervirksomheden.
- Blandt de fire teleoperatører har kunden valgt os som deres foretrukne leverandør på grund af vores gode datanetværk, og det er vi selvfølgelig glade for, siger Tom Lehn-Christiansen, pressechef i Telenor.
Samtidig forklarer han dog også, at der ikke er noget ekstraordinært ved samarbejdet.
- Der er tale om en almindelig leverance af de såkaldte machine-to-machine datasimkort, som skal sørge for, at terminalerne kan kommunikere mobilt. Vi leverer samme type simkort til mange danske virksomheder, der har behov for at få maskiner eller apparater til at kommunikere trådløst, forklarer Tom Lehn-Christiansen, pressechef hos Telenor.
Telenor er samtidig med i teleselskabernes samarbejde omkring mobilbetalingssystemet Paii. De to aftaler har dog intet med hinanden at gøre, understreger Tom Lehn-Christiansen.
Mobilbetalingshovedstad i Randers
Kim Vindberg-Larsen, direktør i MeeWallet, løftede i går sløret for samarbejdet under et pressemøde i Randers, hvor han også kunne afsløre, at MeeWallet fra september kommer til at levere mobilbetaling til størstedelen af butikkerne i Randers.
- Vi har valgt at indgå samarbejdet, fordi det for os betyder stærk distribution. Telenor er verdens sjette største teleleverandør - og vi er en eksportvare, sagde Kim Vindberg-Larsen.
Samtidig fremhævede han Telenors datadækning som en årsag til samarbejdet, fordi MeeWallet gennemfører betalinger via en trådløs dataforbindelse.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.