The Grandfætters spiller op til fest i præstegårdshave
RAVNKILDE: Menighedsrådet i Brorstrup-Ravnkilde inviterer igen i år til sommerfest i præstegårdshaven i Ravnkilde.
Det foregår søndag 18. juni fra kl. 11, hvor der er gudstjeneste i teltet.
Kl. 12 serveres middagsmad, som menighedsrådet giver. Drikkevarer kan købes.
Efter maden bliver der musik i teltet med The Grandfætters.
Bag dette navn gemmer sig fire unge mænd, som på den ene eller anden måde har rødder tilbage til gruppen Tørfisk fra Thyborøn og i øvrigt spiller musik i samme genre.
Det var jo netop i Tørfisk, at Aalborgs nuværende biskop slog sig løs i gamle dage, og en af de unge mænd i The Grandfætters er da også Henning Toft Bros søn Christian.
Om sig selv skriver de unge herrer:
"Anders’ farmor er søster til Allans morfar, der er bror til Christians farmor, der er søster til Kesses morfars kone. Sådan er historien. Den korte: Vi har samme oldeforældre. Og derfor hedder vi naturligvis The Grandfætters.
De har en god portion egne numre med på scenen og fylder hullerne ud med historier og anekdoter fra livet i det vestjyske.
Ud over Christian Toft Bro består bandet af Anders Toft Bro, Christian Stausholm Holm og Allan Toft Josephsen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.