Thise-revyen genopstår

Formanden for Thise Idrætsforening, Anthony Pedersen, kunne på generalforsamlingen berette om et år der er forløbet tilfredsstillende.

Især fremhævede han foreningens Fitness Center, som er kommet godt i gang. Formanden rettede en stor tak til medlemmerne i aktivitetsudvalget, som sammen med folk fra Multihuset har fået Fitness-centeret godt i gang. Foreningens største udfordring i året der er gået, har været at etablere den nye hjemmeside. Den er nu færdig og er ifølge formanden rigtig flot. Foreningens årlige idrætsuge med sommefest i teltet blev ikke så stor en succes som tidligere år. Det skyldes især, at der ingen revy var. Det rådes der bod på til sommer. Foreningen arbejder på at få revy på programmet igen til sommerfesten. Der arbejdes også på at ændre forløbet på idrætsugen, sådan at der bruges færre dage, og flere arrangementer på de enkelte dage. Formanden fremviste tegninger og forslag til ombygning af omklædningsfaciliteterne i klubhuset, og han fik generalforsamlingens tilkendegivelse på, at bestyrelsen kan arbejde videre på projektet og træffe de fornødne beslutninger til det videre arbejde. Formanden sagde, at det primære for en klub som Thise Idrætsforening, er at finde frivillige til at drive værket, og på trods af negative udmeldinger fra andre dele af landet, så kunne han godt fortælle, at i Manna-Thise er det ikke svært at finde frivillige. Han har i sin tid som formand næsten altid fået et positivt svar, hvis han har bedt om hjælp. Formanden, Anthony Pedersen, og Troels Christensen var på valg. Anthony Pedersen ønskede på grund af tidmangel ikke genvalg. Der var genvalg til Troels Christensen. Anni Volden bad om udtrædelse. Nyvalgte blev Mette Sørensen og Inge Løgtholt.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.


Forsiden