Politiet kigger nærmere på Sjørringbrand
Opdateret: Ilden startede ved vaskemaskinen - ingen mennesker var i fare ved brand
Opdateret 13. november 2020 kl. 09:03
SJØRRING: Torsdag klokken 9.45 blev brandfolk fra Nordjyllands Beredskab i Thisted kaldt til ildebrand på Gl. Sjørringvej i Sjørring.
Her var der opstået brand i en udlejningsbolig, der ligger som baghus til en rødstensvilla. Den er dog ubeboet, så ingen mennesker var i fare, meddelte beredskabet på det sociale medie Twitter torsdag formiddag.
På adressen kunne der ses en del røg fra det brændende hus, oplyste NORDJYSKEs mand på stedet. Det fremgår også af videoen og billederne herunder.
Ved 11.15-tiden meddelte beredskabet, at der var problemer med at styre ilden på grund af et ståltag på bygningen. Derfor var der tilkaldt assistance fra Station Hanstholm samt fra Beredskabsstyrelsen, der stillede med en kran og en luftkompressor. Klokken 12.15 kunne det dog oplyses, at der var kommet styr på branden, og at der snart kunne frigives mandskab fra stedet.
Fredag morgen kunne lokalpolitiet oplyse, at ilden opstod ved en vaskemaskine. Om det var den, der startede ildebranden vides endnu ikke.
- Det er noget vi kigger nærmere på, siger Jørgen Jensen fra lokalpolitiet i Thisted.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.