Kommunalpolitik

Hjertet banker for de socialt udsatte. Nu vil Ulla gøre det lidt bedre

59-årige Ulla Boltz er spidskandidat for KD i Thisted Kommune

- Når man som borger har brug for hjælp, skal der være tid til og mulighed for at lytte til, hvad den enkelte ønsker, mener Ulla Boltz
- Når man som borger har brug for hjælp, skal der være tid til og mulighed for at lytte til, hvad den enkelte ønsker, mener Ulla Boltz

THISTED: Bedre vilkår for de socialt udsatte borgere.

Det er en af mærkesagerne for 59-årige Ulla Boltz fra Thisted, der er spidskandidat for Kristendemokraterne til kommunalbestyrelsen i Thisted Kommune, hvor partiet ikke har været repræsenteret siden kommunesammenlægningen i 2007.

Det er første gang Ulla Boltz - der også er at finde på Kristendemokraternes liste til regionsrådsvalget - stiller op til et politisk embede.

- Jeg har altid været interesseret i samfundet og haft en holdning til tingene. For syv-otte år siden meldte jeg mig ind i Kristendemokraterne og har været aktiv lige siden, fortæller Ulla Boltz - der også fik en opfordring til at stille op til kommunalvalget i 2017.

- Men på det tidspunkt var jeg ikke klar til det.

Hun, der er mor til fem voksne børn, er oprindelig uddannet teknisk assistent og havde job hos Cimbria i Thisted, inden hun skiftede spor og i 11 år arbejdede som dagplejer.

Det var hun rigtig glad for, men det var også et hårdt job med lange arbejdstider og krævende børn, og efter at have forsøgt sig som sosu-hjælper fik Ulla Boltz - der lider af fibromyalgi - tilkendt fleksjob.

Kristendemokraternes lyste ved KV21 i Thisted Kommune

1. Ulla Boltz

2. Henrik Engelbrechtsen

3. Evan Straarup

Nu arbejder hun nogle timer om ugen som ledsager for en handicappet, samtidig med at hun er frivillig på Solstrålen, et værested i Thisted for ædru alkoholikere og stoffri narkomaner.

Som kommunalpolitiker vil hun gerne bruge sine egne erfaringer med det sociale system til at gøre vilkåremne bedre:

- Jeg har været en af de heldige, men jeg hører jo om andre, der har store vanskeligheder.

Ulla Boltz vil arbejde for, at kommunens socialrådgivere får lov til at bruge deres faglige viden i højere grad, end det sker i dag:

- Når man som borger har brug for hjælp, skal der være tid til og mulighed for at lytte til, hvad den enkelte ønsker.

Hun vil forbedre arbejdsforholdene for kommunens sosuhjælpere og -assistenter. Det behøver ikke nødvendigvis at koste mange penge, mener hun.

Ulla Boltz henviser til erfaringer fra andre kommuner, hvor medarbejderne i ældresektoren kan nøjes med at med at dokumentere deres arbejdsopgaver mundtligt - i stedet for at skulle bruge lang tid ved computeren.

- Det er genialt, hvis vi kan få det til at fungere. Og sådan kunne jeg godt tænke mig, at vi bruger den viden, der ligger rundt omkring.

- Men det er også vigtigt for os, at vi har en kommune, hvor det fungerer for erhvervslivet - bl. a. i forhold til iværksættere, siger hun.

Peger på Jens Kr. Yde

Kristendemokraterne er i valgforbund med Venstre og Konservative, og hvis hun bliver valgt vil Ulla Boltz pege på De Konservatives spidskandidat, Jens Kr. Yde, som ny borgmester.

- Vi har haft et rigtig godt samarbejde med De Konservative og har haft bl. a. Lene Kjeldgaard og Torben Overgaard med til vores møder.

Ud over at orientere om kommunalbestyrelsesarbejdet har den konservative gruppe hjulpet Kristendemokraterne til i hvert fald delvis gennemførelse af en af partiets mærkesager - nemlig en bevilling til parterapi for par med børn under 18 år.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden