Natur

Julie er ekspert i sjælden mus - det er flere år siden, hun har set en

Biolog Julie Dahl Møller har gode erfaringer med at overvåge de sky birkemus ved hjælp af kameraer

Hele sommerhalvåret er biolog Julie Dahl Møller ude på feltarbejde. Det består overvejende i at registrere birkemus ved hjælp af kameraer i de områder af landet, hvor man fra tidligere undersøgelser ved, at musen findes.
Hele sommerhalvåret er biolog Julie Dahl Møller ude på feltarbejde. Det består overvejende i at registrere birkemus ved hjælp af kameraer i de områder af landet, hvor man fra tidligere undersøgelser ved, at musen findes. Foto: Kim Dahl Hansen

Opdateret kl. 20:50

THY: Den vejer højst 15 gram og er et af Danmarks mest sjældne pattedyr. Birkemusen er så svær at finde, at selv om biolog Julie Dahl Møller har brugt det meste af sit arbejdsliv på at overvåge bestanden af netop disse mus, så er det faktisk flere år siden, hun sidst har set et levende eksemplar.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden