Kandidat med overraskelse i ærmet: Nye lejeboliger i Vorupør
Jørgen Andersen (K) stod for valgmødets helt store overraskelse: Privat vil bygge 12 nye udlejningsboliger
Opdateret 08. november 2021 kl. 11:23
VORUPØR: - Jeg har fået lov til at fortælle, at der er et nyt boligbyggeri på vej i Vorupør. Den gamle ”Strandgården” skal jævnes med jorden, og så skal der opføres 12 private udlejningsboliger.
Den konservative kandidat Jørgen Andersen kom med den overraskende melding i de døende minutter af Vorupør Borgerforenings valgmøde fredag aften som en forlængelse af et af de emner, der var drøftet ved bordene mellem kandidater og fremmødte borgere: Hvordan får Vorupør nye lejeboliger til helårsbeboelse.
- Jo, jeg er i dialog med Thisted Kommune om projektet, som har været undervejs i et halvt års tid, fortæller Thomas Kristian Kristensen, hvis familie har ejet Strandgården i generationer. Hans forældre bor der nu.
- Byggeriet vil kræve, at Strandgården rives ned. Det er en 150 år gammel bygning, som i dag er i en stand, hvor det ikke giver mening at tale om renovering, siger Thomas Kristensen.
Hans plan er, at de 12 boliger opføres i tre længer - præcis som Strandgården oprindelig så ud.
- Så selv om det bliver nye lejeboliger, så fortsætter Strandgården som en ny historie, siger Thomas Kristensen.
Jørgen Andersen hilser initiativet velkommen. De 12 planlagte boliger vil dække en del at et erkendt behov for lejeboliger til helårsbeboelse, siger han.
- Jeg har selv et hus på 180 kvadratmeter, som jeg gerne vil sælge. Hvis jeg ellers kunne finde en lejebolig i Vorupør og de findes ikke nu. Boliger af den type er nødvendige, hvis vi skal skabe udvikling i Vorupør, siger Jørgen Andersen og tilføjer, at et almennyttigt boligselskab også har byggeplaner i byen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.