Fugle

Lille fugl tog på langfart fra Thy: Ring om benet giver ny viden om dens færd

Sydlig blåhals er en ny trækfugl i Danmark - en fugl mærket ved Ove Sø i Sydthy er med til at gøre fuglefolket klogere

Tage Leegaard har ringmærket fugle gennem mange år, men mærkningen af blåhalsen var noget særligt. Arkivfoto: Bo Lehm
Tage Leegaard har ringmærket fugle gennem mange år, men mærkningen af blåhalsen var noget særligt. Arkivfoto: Bo Lehm Bo Lehm

Opdateret kl. 19:56

THY: 17. juli 2019 stod Tage Leegaard ved bredden af Ove Sø. Han havde sat sine net op for at ringmærke nogle af de fugle, der holder til i bevoksningen ved søen.

I løbet af dagen ringmærkede han en sydlig blåhals. Det var langt fra første gang. Tage Leegaard vidste godt, at blåhalsen var i området, for gennem en periode på 10 år havde han i gennemsnit mærket fem af de små fugle hvert år - og også genfanget to af de fugle, han selv havde mærket ved Ove Sø. En af dem året efter.

- Det fortæller, at den sydlige blåhals vender tilbage til området, når den har været sydpå for at overvintre, siger Tage Leegaard om fuglen, der gennem de seneste 10 år i stadig større tal kommer til Danmark for at yngle.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden