Tættere på afklaring: Lokalplan for dokken er nu i høring

Planerne for en udvidelse af Behandlerhuset Dokken i Thisted har været længe undervejs - om et par uger afsluttes høringen af den lokalplan, der skal gøre byggeriet muligt 

Behandlerhuset Dokkens eksisterende bygning har et samlet etageareal på 1808 kvadratmeter. Den kommende to-etagers tilbygning på arealet mod nord vil tilføje et etageareal på yderligere 1500 kvadratmeter.
Behandlerhuset Dokkens eksisterende bygning har et samlet etageareal på 1808 kvadratmeter. Den kommende to-etagers tilbygning på arealet mod nord vil tilføje et etageareal på yderligere 1500 kvadratmeter. Arkivfoto: Bo Lehm

THISTED:  Om et par uger afsluttes høringen af forslaget til den lokalplan, der skal bane vej for udvidelsen af Behandlerhuset Dokken i Thisted. Forslaget har været i høring i nu et par uger, efter at kommunens udvalg for erhverv, klima, miljø og teknik tidligere i juni enstemmigt godkende, at det skulle ud i fire ugers offentlig høring.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden