Min hobby

Tik-tak: Her går tiden ikke i stå

Urmager Børge Brøndum elsker sit håndværk, og han har ikke i sinde at slippe det - heller selvom han har rundet de 86 år

Børge Brøndum, som er pensioneret urmager, forlader ikke sit håndværk. Han er fyldt 86 år, men har ikke i sinde at stoppe. Det er blevet hans helt store hobby.
Børge Brøndum, som er pensioneret urmager, forlader ikke sit håndværk. Han er fyldt 86 år, men har ikke i sinde at stoppe. Det er blevet hans helt store hobby.

THISTED: Tik-tak-tik-tak. Tiden flyver af sted, når Børge Brøndum bevæger ind i sit lille arbejdsværelse, som ligger med direkte udgang til den hyggelige stue hjemme på Akacievej i det østlige Thisted. Han elsker ure, og han elsker at sidde og nørkle med dem, så de igen går, som de skal. Børge Brøndum begyndte på uddannelsen til urmager i 1947, og han har ikke forladt sit håndværk siden den dag.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden