Thy i bevægelse fra syd til nord

Med hele tre opvisninger søndag fik DGI 1.636 børn og juniorer på gulvet i tre haller

7
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

Koncentrationen lyser ud af Hurup GF Badutspringere.

Søndag var det show time i Thy. Med DGI Nordvest som arrangør var der gymnastik for både børn og juniorer fra først på formiddagen til langt ud på eftermiddagen. Tilsammen havde de tre opvisninger samlet rigtig mange. Både på opvisningsholdene og på tilskuerpladserne. Og "rigtig mange" er virkelig rigtig mange. Hvis samtlige hold og alle deltagere var mødt frem som opført i programmerne for opvisningerne i Hannæs Hallen, Thy Hallen og i Boddum-Ydby Skytte- og Fritidscenter var ialt 1.636 gymnaster fordelt på 74 opvisningshold i aktivitet på et eller andet tidspunkt i løbet af søndagen. Så Thy var virkelig i bevægelse. Med 34 hold og 772 gymnaster på gulvet var børne- og juniorstævnet i Thy Hallen størst, men både Hannæs Hallen og Boddum-Ydby Skytte- og Fritidscenter kunne begge byde på opvisninger med 20 deltagende hold og henholdsvis 466 gymnaster i Hannæs Hallen og 398 i Boddum-Ydby Skytte- og Fritidscenter. For deltagere og instruktører var hvert af de tre stævner kulminationen på lang tids forberedelse. Uanset alderen på deltagerne på de enkelte hold - eller sværhedsgraden på holdets program - blev der lagt både krop og sjæl i præstationen. Gevinsten var det at være med, og vindere var der helt givet 1.636 af, nemlig de børn og juniorer som sikrede, at både de selv om publikum fik, hvad de kom efter. Nemlig nogle opvisninger, som både var festlige, flotte - og også krævende. Selv om rigtig mange var i bevægelse i løbet af søndagen, var endnu flere i gang hen over weekenden, som stod helt i gymnastikopvisningernes tegn. Fredag havde H.Ø.S.G.U, Hunstrup, Østerild og Sennels Gymnastik og Ungdomsforening opvisning i Nors Hallen med otte af foreningens egne hold på gulvet og DGI Nordvest Aspiranthold som gæster. Lørdag bød på fire opvisninger, Snedsted Gymnastikforening havde opvisning i Snedsted Hallen, Sjørring Gymnastikforening i Sjørring Hallen og Thy Hallen lagde gulv til hele to opvisninger. Først havde TIK Gymnastik opvisning med deltagelse af 18 hold, hvorefter hallen blev overladt til Tingstrup Gymnastikforenings lokalopvisning. Søndag havde Hannæs Gymnastikforening opvisning i Hannæs Hallen. Foreningens gymnaster kom på gulvet da DGI's børnestævne var slut.