To alvorligt kvæstet i spritulykke
Varebil med flere personer væltede ved Hallund

Galleri - Tryk og se alle billederne.
HALLUND:Røgelhedevej ved Hallund er åben igen efter at en varebil af mærket Ford Transit væltede tirsdag eftermiddag ved 17 tiden. Det oplyser Per Jørgensen, vagthavende ved Nordjyllands Politi.
Årsagen til ulykken var ifølge den vagthavende spirituskørsel.
- Manden, der førte varebilen, var påvirket af alkohol, og det førte formentlig til ulykken, siger Per Jørgensen.
Der var to kvinder i varebilen foruden føreren, og de er ifølge politiet svært tilskadekomne og derfor bragt til Aalborg Universitetshospital. Også den påvirkede chauffør måtte omkring skadestuen, men han slap angiveligt med overfladiske skrammer.
Oprydningen efter ulykken var så omfattende, at Røgelhedevej var spærret helt af mellem Hellumvej og Hallundkær, men strækningen skulle være åben igen.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.