Redningsvæsen

To gange olieudslip

Thisted Brandvæsen måtte bekæmpe mulig forurening fra båd og traktor

Brandfolk fra Thisted i gang med at suge olie op fra havnebassinet i Vilsund. Foto: Peter Mørk
Brandfolk fra Thisted i gang med at suge olie op fra havnebassinet i Vilsund. Foto: Peter Mørk Pressefotograf Peter Moerk

THY: - Vinden er i et godt hjørne, konstaterede indsatsleder Rasmus Tollak fra Thisted Brandvæsen, da han sidst på eftermiddagen torsdag stod på kajen i Vilsund Havn.

Brandvæsenet var blevet alarmeret klokken 17.24, da havnefogeden opdagede et lag af dieselolie på vandoverfladen inde i havnebassinet. Dieselolien kom fra et skib, der var sunket i bassinet dagen før.

Vind- og strømforhold betød, at olien var inddæmmet i havneområdet, og det var en forholdsvis nem opgave for brandfolkene at samle brændstoffet op.

Næsten samtidig - klokken 17.39 - måtte mandskab fra Thisted Brandvæsens station i Hanstholm rykke ud til en traktor, der var brudt i brand lige nord for Tved. Også her blev der lækket dieselolie til omgivelserne, og brandfolkene måtte tømme næsten 300 liter over i nogle tønder for at undgå yderligere olieudslip.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden