To timers parkering ved sygehuset
Skal give bedre p-muligheder for patienter og pårørende
Opdateret 29. januar 2014 kl. 15:39
THISTED: Fra 1. februar bliver der indført to timers parkering på alle p-pladser ved sygehuset i Thisted og som ligger på sygehusets grund.
Trafikanterne vil desuden opleve en øget kontrol af overholdelse af den nye to timers begrænsning.
- Det sker for at sikre sygehusets patienter og pårørende til patienter bedre parkerings-muligheder på p-pladserne ved sygehuset, forklarer sygehusets servicechef, Morten Kristein Andersen.
De ansatte ved Sygehus Thy-Mors og Psykiatrien i Thisted sikres dog stadig p-pladser.
De holder fra 1. februar på p-pladserne bag administrationsbygningen på Thylandsvej eller parkeringspladsen ved Solbakkevej.
Ved akut indlæggelse, kan eventuelle pårørende henvende sig i receptionen og få et parkeringskort og ved planlagte længerevarende undersøgelser vil der enten følge et kort med brevet eller også en vejledning i at spørge i sygehusets reception.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.