Trænerskifte i Vestervig

Michael Brandt afløser Peter Tilsted som træner for førsteholdet i Vestervig/Agger

Der er sket en rokade på trænersiden hos Vestervig/Agger IF. Således er Michael Brandt (tv) ny træner for førsteholdet og Peter Tilsted (th) ny træner for andetholdet. De to rutinerede trænere flankerer her klubbens formand John Christensen. Foto Knud Erichsen

Der er sket en rokade på trænersiden hos Vestervig/Agger IF. Således er Michael Brandt (tv) ny træner for førsteholdet og Peter Tilsted (th) ny træner for andetholdet. De to rutinerede trænere flankerer her klubbens formand John Christensen. Foto Knud Erichsen

Vestervig/Agger IF starter fodboldåret med en rokade hos seniortrænerne. Træner for førsteholdet, der spiller i serie 3, bliver Michael Brandt, der hidtil har været træner for klubbens ynglingehold. Han afløser Peter Tilsted, der i stedet bliver træner for klubbens andethold i serie 5. Peter Tilsted overtog trænerposten for førsteholdet i 2008, hvor holdet om sommeren rykkede op i serie 3. Her har førsteholdet spillet siden. I efteråret klarede holdet i sæsonens sidste kamp frisag med en 3-1 sejr over Sundsøre, som dermed blev sendt i ned i serie 4. Træningen begynder 4. februar, og i den kommende sæson står det på lutter lokalopgør i serie 3, da syv af de otte hold er fra Thy og det ottende hold er fra Nykøbing. Andetholdet sluttede i efteråret som nummer to i serie 5.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.