Træpiller giver mere energi
Både varmeværker og private bruger træpiller til at holde dampen oppe
DANMARK: Der er gennem de seneste 10-15 år ifølge en ny undersøgelse fra Energistyrelsen sket en meget stor udvikling i forbruget af træpiller i Danmark, og træpiller er ifølge undersøgelsen i dag et vigtigt energiprodukt, som dækker godt fire procent af vores energiforsyning.
Træpiller bruges bredt i alt fra små kedler og ovne i private hjem og op til de helt store kraftvarmeværker.
Fra 2001 til 2012 er der sket en femdobling af det samlede danske træpilleforbrug, så det i 2012 var 1,9 mio. ton. Sammenlignet med den seneste undersøgelse fra 2010 er det især værkernes forbrug som stiger.
I 2012 blev der brugt omkring 1,3 mio. ton træpiller i danske varmeværker og kraftvarmeværker, og dermed blev der fortrængt næsten en mio. ton kul og tilhørende CO2-udledning.
Piller til private
Træpiller til privat opvarmning med mindre kedelanlæg udgør ifølge undersøgelsen ca. en halv mio. ton og er ikke længere det største markedssegment, som det ellers tidligere har været.
Forbruget varierer naturligvis afhængigt af, hvor kold fyringssæsonen er, men markedet vokser ifølge Energistyrelsens undersøgelse stadig i takt med, at mange boligejere udskifter især oliefyr med træpiller.
/BLM/
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.