Trafikråd males i p-båse
Aalborg Kommune nøjes ikke med klistermærker og plakater i ny trafikkampagne
AALBORG: Alt for mange ulykker i trafikken skyldes uopmærksomhed, og Aalborg Kommune går nu til værks med nye metoder for at skærpe de ansattes opmærksomhed i trafikken. Det sker som led i den landsdækkende kampagne ”Kør bil, når du kører bil”, som Rådet for Sikker Trafik og Forsikring & Pension gennemfører.
Foruden de sædvanlige klistermærker, postkort og plakater, der skal minde de ansatte om budskabet, vil kommunen også male kampagnebudskabet på udvalgte parkeringsbåse på egne parkeringspladser - der hvor mange ansatte kommer forbi hver dag.
- Det gælder om at have hænderne på rattet og øjnene på vejen. Mange bilister lader sig alt for let distrahere, når de kører bil. Det med lige at tjekke mobilen er blevet en så naturlig del af vores hverdag, at det også sker, når vi kører bil. Men det kan være med livet som indsats, siger by- og landskabsrådmand Hans Henrik Henriksen (S).
Statistikken viser, at uopmærksomhed er involveret i 35 procent af alle dødsulykker. Hvis man kører 50 km/t og tjekker sin mobiltelefon i fem sekunder svarer det til at køre 70 meter i blinde.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.