Naturkatastrofer

TV: 400 millimeter regn i tyfon

Japan ramt af storm med vindstød på over 160 km i timen

Foto: /ritzau/video
Foto: /ritzau/video

TOKYO: Det centrale Japan blev mandag morgen ramt af en kraftig tyfon, der kom ind fra Stillehavet med stærk vind og voldsom nedbør.

Myndighederne havde rådet indbyggerne til at blive inden døre, men alligevel blev flere tusinde mennesker fanget i deres biler i oversvømmelserne, der spærrede vejene. Flere steder faldt der op til 400 millimeter regn, og der blev målt vindstød på op til 164 kilometer i timen.

Mindst en person er meldt dræbt, og 10 er såret som følge af ulykker under tyfonen, der har fået navnet Phanfone. Samtidig er tre personer meldt savnet. En af disse var en ung surfer, der forsvandt syd for Tokyo. De to andre var amerikanske soldater, der blev overrasket af en stor bølge, der trak dem med ud i havet.

Hovedstaden Tokyo ventes at blive hårdt ramt mandag, og en stor del af den offentlige trafik og flytrafik er blevet indstillet på grund af tyfonen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden