Tvangsindlæggelse gik galt: Knivbevæbnet mand stjal flere biler, kørte galt og stak ild til JYSK

Skaderne ved JYSK i Nykøbing er ikke gjort op. Foto: Bo Lehm Foto: Bo Lehm
NYKØBING MORS: Det gik helt galt, da en psykisk uligevægtig mand mandag aften blev forsøgt tvangsindlagt.
Det lykkedes manden - angiveligt ved hjælp af en kniv - at true sig til flere biler, og han nåede også at være impliceret i et færdselsuheld, før han brød ind hos JYSK på Aabro Fald i Nykøbing Mors, som han satte ild til.

Brand i JYSK på Aabro Fald sent mandag aften. Foto: Bo Lehm Foto: Bo Lehm
Kl. 22.48 blev Nordjyllands Beredskab alarmeret, og der blev sendt udrykningskøretøjer fra både Nykøbing og og stationen i Durup til butikken, hvor kraftig røg steg op gennem taget.
Ifølge indsatsleder Henrik Gade lykkedes det relativt hurtigt at få kontrol over branden, der var startet i den del af bygningen, som indeholder kontor og teknikrum. En brandport hjalp med til at forhindre ilden i at brede sig til den del af bygningen, der rummer lager og butik.
- Så den tjente sit formål, konstaterer indsatslederen.
Brandstedet er ifølge Nordjyskes oplysninger ikke frigivet af politiet. Nordjyske har talt med vagtchef OIe Vanghøj fra Midt- og Vestjyllands Politi, men det er sparsomt, hvad han kan tilføje af detaljer om den dramatiske mandag aften i Nykøbing.
På Twitter skrev Midt- og Vestjyllands Politi dog kl. 23.16, at politiet har anholdt gerningsmanden, som de mistænker for at stå bag "flere brugstyverier af biler, færdselsuheld samt brand i Jysk".
Politiets jurister skal tirsdag morgen vurdere, om den anholdte mand skal fremstilles i et grundlovsforhør.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.