Twente bekræfter samtaler med Kusk

Klubbens præsident lægger ikke skjul på, at hollænderne har kig på AaB-profilen

Kasper Kusk kan være fortid i AaB inden længe. Arkivfoto: Torben Hansen

Kasper Kusk kan være fortid i AaB inden længe. Arkivfoto: Torben Hansen

AALBORG:Den seneste tid har tiltagende rygter sendt Kasper Kusk væk fra AaB, og tirsdag bekræfter Twentes præsident, at den hollandske klub er i seriøse forhandlinger med profilen.

- Ja, vi snakker sammen. Vi kigger meget seriøst på ham, for han er en rigtig dygtig spiller. Kasper skal have en snak med træneren, for det er vigtigt, at han har en god følelse i forhold til vores klub, før han skifter. Det er den del af processen, vi er i lige nu, siger Joop Munsterman til bt.dk.

I slutningen af sidste uge offentliggjorde AaB, at klubben regner med at realisere transferindtægter i niveauet fem mio. kroner i sommerens transfervindue. I den forbindelse udtalte AaB’s administrerende direktør Stephan Schors i en pressemeddelelse:

- Det er ikke vores hensigt at sælge spillere lige nu, men der er stor interesse for flere af vores spillere, og derfor er det overvejende sandsynligt, at det sker.

Kommentarer


Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.