Tyv fik dom 10 timer efter indbrud

Gæld fik 26-årig mand til at bryde ind på skole

Arkivfoto: Thomas Gaardsmand <i>Pressefotograf xxxxxxxxx</i>

Arkivfoto: Thomas Gaardsmand Pressefotograf xxxxxxxxx

AALBORG:Blot 10 timer efter, at to mænd blev taget på fersk gerning efter et indbrud, fik hovedmanden bag tyveriet af 15 stole og to lamper fra Byplanvejens Skole i Aalborg sin dom.

En 26-årig mand fra Svenstrup, der tidligere har begået lignende kriminalitet, blev idømt 60 dages fængsel, oplyser anklager Sebastian Reventlow.

En borger så de to mænd komme slæbende med stole ved Ulshøjvej i Gug omkring klokken 02.40 natten til onsdag og tilkaldte politiet.

Skyldte penge

En hundepatrulje fik snuset sig frem til et hus på Gugvej, hvor betjente fandt udbyttet fra tyveriet og anholdte de to mænd på 26 og 31 år.

Den 31-årige er sigtet for indbrud, men blev løsladt efter endt afhøring. Derimod blev den 26-årige fremstillet for en dommer onsdag klokken 12, hvor han forklarede, at han havde begået indbruddet fordi han skyldte penge til folk i rockermiljøet.

Tyven modtog dommen og er varetægtsfængslet indtil afsoning.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.


Breaking
Bilka-planer er ulovlige: - Jeg er rasende
Luk