Teater

Unge vikinger stormer frem

Årets Fyrkatspil har fået en stribe nye kræfter

Forrest hovedpersonen Ketil og Ulf - Christian Kastberg og Jens Jensen. Bagest fra venstre, Annsofie Nielsen, Marianne Nielsen, Lars Dreyer, Frants Thaning, Mogens Karmark og Caroline Nielsen. Foto: Grete Dahl
Forrest hovedpersonen Ketil og Ulf - Christian Kastberg og Jens Jensen. Bagest fra venstre, Annsofie Nielsen, Marianne Nielsen, Lars Dreyer, Frants Thaning, Mogens Karmark og Caroline Nielsen. Foto: Grete Dahl Foto: Grete Dahl

HOBRO: Der er en hel flok af de gamle garvede spillere med i årets Fyrkatspil - Enhjørningen, men det er unge og nye kræfter, der sætter sit præg på forestillingen.

11 elever fra Østerskov Efterskole ”leger” krigere og optræder også som hårde halse kun iført lændeklæde, selv om det traditionen tro altid er koldt, når der spilles Fyrkatspil.

Tre unge norner og ikke mindst stykkets hovedperson Ketil - 16-årige Christian Kastbjerg - sætter sit unge og friske præg på Enhjørningen, der er Fyrkatspil nummer 27.

Flere unge skuespillere, der før har været med i spillene på Lindholm Høje, gør det forrygende i det spil, der ellers er eet stort eksperiment.

Instruktør og forfatter Jørgen W. Larsen har kun skabt rammerne, indholdet har deltagerne selv formet, og det setup fik stor ros, da stykket havde premiere fredag aften. I alt er der næsten 100 medvirkende på og bag den særprægede scene, der hvert år sættes i det rekonstruerede vikingehus på Fyrkat.

Der er forestilling hver dag de næste 14 dage, dog undtaget mandag 27. maj. Lørdag 8. juni er sidste dag.

Billetterne kan købes på www.fyrkatspillet.dk

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden