Ungebyrådet på Asylcentret
15 unge fra hele kommunens Ungebyråd og fem politikere fra Byrådet besøgte forleden Asylcentret og Asylskolen i Frederikshavn for at blive klogere på, hvordan det er at være flygtning i Danmark, og for at bidrage med idéer til, hvordan unge i Frederikshavn kommune kan være med til at integrere unge flygtninge
Ungebyrådet repræsenterer unge fra kommunens folkeskoler, privatskoler, ungdomsuddannelser og foreninger. De er drevet af lysten til at påvirke udviklingen af kommunens ungemiljøer, uddannelsesmiljøer og ungekultur, dannelsen af nye fællesskaber og unges forhold generelt.
Ungebyrådet er de unges talerør og den direkte forbindelse til det "rigtige" byråd, som har bedt de unge om at komme med idéer til, hvordan de kan være med til at integrere unge flygtninge. Kristina Lilly Frandsen, som er yngste medlem af byrådet, mener, det er oplagt at sætte Ungebyrådet i spil:
- Integration handler om at lukke de mennesker, der kommer ude fra, ind i vores fællesskaber. Det handler om at møde nye borgere, der hvor de er. Derfor har vores Ungebyråd besøgt Asylcentret og Asylskolen, hvor de har mødt unge flygtninge og fået en indsigt i, hvad det vil sige at være flygtning. Det gav de unge inspiration til rigtig mange gode idéer til, hvordan de kan medvirke til, at de unge flygtninge bliver en del af fællesskabet og ungemiljøerne i vores kommune, siger Kristina Lilly Frandsen.
De unge fremlægger i øvrigt deres idéer på det ordinære byrådsmøde den 23. november kl. 19.00, og de unges mødes inden fra 16.00-18.00.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.