Valgcafé med bredt perspektiv
På biblioteket kunne vælgerne kommer helt tæt på seks kandidater
Ved valgcaféen i biblioteket kunne vælgerne komme helt tæt på seks kandidater fra Det Konservative Folkeparti, Socialdemokratiet, Læsø Borgerliste, Venstre, Dansk Folkeparti og Nye Borgerlige.
Hver kandidat havde fået plads ved et af de seks borde, der var anbragt rundt omkring reolerne i biblioteket, og vælgerne kunne rotere mellem borde og kandidater efter samme princip som speed dating - dog uden faste tidsintervaller.
Ingen dagsorden
- Der er ingen ordstyrer og ingen dagsorden. Man kan snakke om lige det, man har lyst til, oplyste Leif Ladefoged, der har tilrettelagt mødeformen sammen med Lone Kristensen fra Læsø Bibliotek.
Der var kun få vælgere, men de fik til gengæld lejlighed til en god og ugenert snak med kandidaterne i fred og ro.
Læsø Posten bad de seks kandidater give deres bud på, hvad de ville gøre for at styrke befolkningstallet.
Carsten Prager, Dansk Folkeparti:
- Vi skal have flere i job på Læsø. Boligmanglen kunne vi løse midlertidigt ved at opstille en skurby, lige som man gør til håndværkere. Så kunne folk leje sig ind.
- Vi skal også blive bedre til at ’sælge’ Læsø; vi kan ikke klare os alene ved at promovere naturen. Godt nok har vi en tilflytningskonsulent, men vi skal selv lære at sælge øen, der sker jo virkelig meget herovre.
Michael Kristensen, Venstre:
- Jeg vil fokusere på dem, der allerede bor på Læsø i stedet for kun på nye tilflyttere. Hvis vi giver de fastboende så gode vilkår som muligt, er det et ’salgsargument’. - Det har altid været mere rentabelt at sørge godt for eksisterende ’kunder’ end at søge nye ’kunder’.
Flemming Winther Olsen, Socialdemokratiet:
- Vi skal stille tjenesteboliger til rådighed ved offentlige ansættelser, og så skal vi undersøge muligheder for at kommunen opfører flere lejeboliger, også familieboliger.
- Der er grænser for, hvad kommunen har tilladelse til, men de muligheder der er, skal undersøges.
Michael Hansen, Det Konservative Folkeparti:
- Mange parametre skal lykkes for at styrke befolkningstallet, og der er mangel på arbejdskraft. Vi skal have flere boliger, og der skal være en form for prøveboliger, et tilflytningsprojekt, så man kan prøve livet som øbo. Det er virkelig vigtigt, når man overvejer at flytte til Læsø, også hvis man har hus på fastlandet.
- Læsø er inde i en god udvikling med skolen. Det er utrolig vigtigt for børnefamilier.
Ole Lind, Nye Borgerlige:
- Vi skal have vendt bøtten nu, ellers er det for sent. Vi skal have nye familier, og på sigt skal vi frigøre os fra tilskud ved at sætte kommuneskatten ned til 20 procent. Skal man have folk til at lægge deres skat herovre, skal man sætte skatten ned.
- Men der skal flere ting til. Fastboende skal kunne få guldkort med fordelagtige færgepriser, priserne i børnehuset halveres, og skolen skal give eleverne gratis frokost, lige børnene i børnehuset får. Vi skal have verdens bedste skole, og trivsel er meget vigtig.
Niels Odgaard, Læsø Borgerliste:
- Ser man på befolkningstallet, ser det stabilt ud, men vi har tabt ca. 10 procent af arbejdsstyrken på fem år, og frem til 2025 ryger der 10 procent mere. Det bør have allerhøjeste prioritet at få flere unge familier, fastholde dem vi har og dem, der kommer.
- Vi skal også vide, hvad der kan få folk til at blive på Læsø. For at blive her skal de i hvert fald trives på arbejdspladsen, og vi skal være dygtige til at være et alternativ til fastlandet med velledede arbejdspladser.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.