EMNER

Vand-hærværk i sommerhuse

Ukendt gerningsmand åbner for stophaner, så vandet fosser ud i de vinterforladte sommerhuse

Arkivfoto: Preben Madsen
Arkivfoto: Preben Madsen

Opdateret 09. juni 2022 kl. 10:33

GRØNHØJ: Nordjyllands Politi har modtaget flere anmeldelser om vand-hærværk i Grønhøj mellem Blokhus og Løkken.

En ukendt gerningsmand går og åbner for stophanerne - det kan ikke bare resultere i et gigantisk vandforbrug, men også vandskadede sommerhuse.

- Alene på Magdalenevej har vi modtaget anmeldelse om, at der er åbnet for stophanerne ved fire huse, siger politikommissær Peter Skovbak, Nordjyllands Politi i Hjørring.

Men meldingen fra folk i området går på, at der problemer endnu flere steder.

Og til eb.dk siger formanden for Grønhøj Vandværk, Helge Sølgaard, at vandet i et enkelt tilfælde er piblet ud af en hoveddørs nøglehul.

Politikommissær Peter Skovbak oplyser, at man også oplevede vand-hærværk i Grønhøj sidste år.

- Vi efterforsker sagen, men vi har ikke meget at gå efter. Selv om det måske kan virke ret uskyldigt, så kan det give store skader - og gerningsmanden risikerer at få et mega-erstatningskrav, hvis vedkommende bliver fundet, siger han.

Der er omkring 1300 sommerhuse i Grønhøj-området.

Hvis man er sommerhus-ejer i området, så opfordrer politiet til, at man hurtigst muligt sørger for at få tjekket sit sommerhus.

Gå til relaterede emner

Forsiden