Dokkedal

Vandaler i vildmosen

Ruder knust og hegnet klippes itu - elgene kunne være sluppet ud

Driftsleder Jacob Skriver kigger ærgerlig op på Høstemarkstårnet, hvor der er ødelagt 10 ruder. - Det er svært at forstå, at nogle vil ødelægge vores publikumsfaciliteter, som giver mange glæder for vores besøgende.
Driftsleder Jacob Skriver kigger ærgerlig op på Høstemarkstårnet, hvor der er ødelagt 10 ruder. - Det er svært at forstå, at nogle vil ødelægge vores publikumsfaciliteter, som giver mange glæder for vores besøgende.

Opdateret kl. 10:14

DOKKEDAL: Det er ikke kun fredelige naturelskere, der flokkes i Lille Vildmose. I de senere måneder har driftsleder Jacob Skriver, Aage V. Jensen Naturfond, og Jens Vinge, skov- og landskabsingeniør Aalborg Kommune, oplevet en bølge af meningsløse ødelæggelser i mosen.

- I det store udsigtstårn, Brandvagtstårnet, som står på hjørnet af Ny Høstemarksvej og Hegnsvej, blev der ødelagt fire store ruder for halvanden måned siden, og nu er der igen ødelagt fire store ruder. Desuden er der også blevet ødelagt 10 ruder i Høstemarkstårnet, fortæller Jacob Skriver og Jens Vinge.

En fem meter dyb spuns, der holder på vandet i grøften ved Hegnsvej er også forsøgt ødelagt.

- Det har krævet en anselig maskinkraft, påpeger Jens Vinge.

Såfremt spunsen fjernes, vil grøften dræne vandet bort fra de omkringliggende dele af mosen.

Elge forsøgt sluppet fri

Derudover er der to gange blevet klippet store huller på to x to meter i elghegnet ind mod Mellemområdet. Det er sket nær Kællingebjerg. Efterfølgende er der ulovligt blevet kørt med cross-maskiner inde i Mellemområdet, fortæller Jacob Skiver.

Hullerne i hegnet var så store, at vildmosens elge nemt kunne være sluppet ud af det 21 kvadratkilometer store vildthegn.

- Elge er nysgerrige dyr. Hvis de havde opdaget hullerne, før vi gjorde det, ville de formenlig have søgt ud i det fri, siger Jacob Skriver.

De mange hærværksepisoder er meldt til politiet.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden