hungersnød

Antal sultende i Haiti vokser mens uro tager til

FN-organisation vurderer, at otte områder i Haiti er i krisestadium, som er stadiet inden hungersnød.

FN's organ for overvågning af sult, Integrated Food Security Phase Classification (IPC), melder, at omkring 4,97 millioner mennesker i Haiti enten står over for en krise i forhold til fødevareusikkerheden - eller en situation, der er værre end en krise. (Arkivfoto).
FN's organ for overvågning af sult, Integrated Food Security Phase Classification (IPC), melder, at omkring 4,97 millioner mennesker i Haiti enten står over for en krise i forhold til fødevareusikkerheden - eller en situation, der er værre end en krise. (Arkivfoto). Ralph Tedy Erol/Reuters

Opdateret kl. 01:57

I det uroplagede Haiti har knap halvdelen af befolkningen svært ved at brødføde sig selv, og i flere områder nærmer tilstanden sig hungersnød.

Det siger flere internationale organisationer.

Ud over den bandevold, der har givet landet store udfordringer, har også inflation og flere sæsoner med dårlig høst medvirket til den store usikkerhed omkring tilgængeligheden af mad.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden