Verden

Australien støtter britisk regering i at fjerne Andrew fra tronfølge

Skal den britiske tronfølge ændres, kræver det, at Australien siger ja. Det gør premierministeren mandag.

Den australske premierminister, Anthony Albanese, står til højre for den britiske premierminister, Keir Starmer, forud for et møde i London 26. september 2025. BBC skriver mandag, at Albanese har sendt Starmer et brev, hvori han udtrykker støtte til mulige planer om at fjerne eksprins Andrew fra den britiske tronfølge. (Arkivfoto).
Den australske premierminister, Anthony Albanese, står til højre for den britiske premierminister, Keir Starmer, forud for et møde i London 26. september 2025. BBC skriver mandag, at Albanese har sendt Starmer et brev, hvori han udtrykker støtte til mulige planer om at fjerne eksprins Andrew fra den britiske tronfølge. (Arkivfoto). Niklas Halle''n/Ritzau Scanpix

Den australske regering støtter et forslag om at fjerne Andrew Mountbatten-Windsor fra den britiske tronfølge.

Det skriver den australske premierminister, Anthony Albanese, i et brev til sin britiske pendant, Keir Starmer.

Det skriver BBC.

I brevet lyder det ifølge det britiske medie, at Albanese skriver brevet "for at bekræfte, at min regering vil være enig i ethvert forslag om at fjerne ham fra tronfølgen".

- Det er alvorlige anklager, og australierne tager dem alvorligt, lyder det.

Andrew Mountbatten-Windsor, som er lillebror til kong Charles og tidligere bar titlen prins, blev anholdt torsdag morgen i en sag om muligt embedsmisbrug.

Det sker i forbindelse med hans relation til den nu afdøde seksualforbryder Jeffrey Epstein.

Han var tilbageholdt indtil torsdag aften, hvor han blev løsladt. Han er dog fortsat under efterforskning, har politiet tidligere meddelt.

Efter anholdelsen sagde kong Charles i en udtalelse, at "retten må gå sin gang".

I sit brev skriver Anthony Albanese til Keir Starmer, at "jeg er enig med hans majestæt i, at loven må gå sin gang fuldt ud, og at der skal gennemføres en fuldstændig, retfærdig og ordentlig undersøgelse".

Andrew Mountbatten-Windsor mistede alle sine officielle titler efter aftale med kong Charles i efteråret 2025.

Tre år tidligere blev han også frataget retten til at blive tiltalt "hans kongelige højhed". Han havde også trukket sig fra sine kongelige forpligtelser.

Baggrunden var dels hans relation til Jeffrey Epstein, dels beskyldninger om overgreb fra den australske kvinde Virginia Giuffre.

Hvis tronfølgen skal ændres, kræver det ifølge Reuters, at man konsulterer og aftaler det med de lande, hvor kong Charles er statsoverhoved.

Det er han for Storbritannien og Nordirland samt 14 andre uafhængige Commonwealth-lande. Det gælder blandt andet Australien, Belize og Canada.

Det kræver også ændret lovgivning, som skal vedtages af det britiske parlament.

Det britiske kongehus har ikke kommenteret regeringens overvejelser om at fjerne Andrew fra tronfølgen. Han er nummer otte i rækken efter prins William og hans tre børn og prins Harry og hans to børn.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden