Biden underskriver lov om beskyttelse af homoægteskaber
Lovunderskrivelse havde karakter af fejring med musikalske optrædener og tusindvis af fremmødte.
USA's præsident, Joe Biden, har tirsdag underskrevet en lov, der skal beskytte ægteskaber indgået mellem to personer af samme køn.
Det skete ved en ceremoni, hvor sangeren Cyndi Lauper fremførte sangen "True Colors" foran tusindvis af støtter på græsplænen ved Det Hvide Hus.
Også britiske Sam Smith optrådte ved underskrivelsen.
- Ægteskabet er et simpelt udsagn. Hvem elsker man? Og er man loyal over for den, man elsker? Det er ikke mere kompliceret end det, siger Biden.
- Loven anerkender, at alle skal kunne besvare det spørgsmål selv. I dag er en god dag.
Sidste uge blev loven endeligt godkendt i Kongressen.
Ifølge den nye lov skal USA's føderale regering anerkende ægteskaber, hvis de er indgået lovligt i den stat, hvor to personer er blevet gift.
Loven skal forhindre, at den konservative amerikanske højesteret eventuelt kan rulle retten til ægteskaber indgået mellem to personer af samme køn tilbage. Den rettighed blev vedtaget i 2015.
Loven kan dog ikke blokere for, at delstater kan forbyde ægteskaber mellem personer af samme køn, hvis højesteret tillader delstaterne at gøre dette.
Efter en omstridt højesteretskendelse om retten til abort - eller mangel på samme - i juni i år, er der i USA frygt for, at retten til ægteskab mellem personer af samme køn også kan være i fare.
Demokraterne har endnu kontrol over både Senatet og Repræsentanternes Hus.
Fra januar har Republikanerne flertallet i Repræsentanternes Hus. Det blev afgjort ved midtvejsvalget i november.
Demokraterne udvider fra januar partiets snævre flertal i Senatet fra 50 til 51 af de 100 senatorer.
/ritzau/
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.