Verden

Epstein-partner overføres til kvindefængsel i Texas

Ghislaine Maxwell fik tidligere på ugen afvist en anmodning om immunitet. Nu er hun overført til nyt fængsel.

Ghislaine Maxwell er blevet overført til et kvindefængsel i delstaten Texas. Her skal hun afsone sin straf sammen med 650 andre kvinder.
Ghislaine Maxwell er blevet overført til et kvindefængsel i delstaten Texas. Her skal hun afsone sin straf sammen med 650 andre kvinder. Adrees Latif/Reuters

Opdateret kl. 04:02

Ghislaine Maxwell er blevet overført fra et føderalt fængsel i den amerikanske delstat Florida til et kvindefængsel i delstaten Texas.

Det oplyser det føderale fængselsvæsen i USA, Bureau of Prisons (BOP), fredag ifølge flere medier, heriblandt BBC og The Guardian.

Maxwell afsoner i øjeblikket en fængselsstraf på 20 år for at have rekrutteret og manipuleret piger til at have sex med finansmanden Jeffrey Epstein.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden