konflikt, krig og fred

FN ønsker udenlandsk indgriben i Haitis dybe krise

FN: Der er nu en grad af usikkerhed, som vi ikke har set før. Menneskerettighedskrænkelser er omfattende.

Sundhedsarbejdere fortæller om vaccine mod kolera i Port-au-Prince, Haiti.
Sundhedsarbejdere fortæller om vaccine mod kolera i Port-au-Prince, Haiti. Odelyn Joseph/Ritzau Scanpix

FN's vicegeneralsekretær, Amina J. Mohammed, opfordrer alle lande, som har mulighed for det, at overveje militær indgriben i Haiti, hvor bevæbnede bander skaber stadig mere vold og anarki, mens befolkningen sulter og sygdomme spredes.

Men ingen lande har reageret på appellerne fra FN, rapporterer TT og BBC.

- Der er nu en grad af usikkerhed, som vi ikke har set før. Menneskerettighedskrænkelser er omfattende, sagde Amina Mohammed i FN's Sikkerhedsråd. Her talte hun i skarpe i vendinger om nødvendigheden af indgriben fra udlandet, hvilket også anbefales stærkt af António Guterres, FN's generalsekretær.

Der er tidligere foretaget interventioner i Haiti under FN's flag - i 1994 og i 2004.

FN's særlige udsending til Haiti, Helen La Lime, har orienteret Sikkerhedsrådet om, at der skete mindst 280 drab i landet i november, og at antallet af kidnapninger stiger hele tiden.

Kolera udbredes stadigt mere, og omkring 20.000 mennesker lever i en form for hungersnød.

Det britiske BBC har tidligere i denne måned kørt rundt i Haitis hovedstad, Port-au-Prince, i en pansret bil, hvilket normalt kun sker ved frontlinjerne i krigshærgede lande.

Port-au-Prince ligger mellem grønne bjergsider og det blå Caribiske Hav. Men mange af de forarmede bydele er fyldt med affald i gaderne og er farlige at færdes i.

FN siger, at omkring 1000 mennesker blev dræbt i byen fra nytår og frem til juni. Samtidig terroriseres befolkningen af kidnapninger. Flest mennesker bortføres i morgentimerne. De bliver taget, når de er på vej til arbejde. Løsesummerne svinger er mellem 200 dollar og en million dollar.

Haitis præsident, Jovenal Moise, blev skudt og dræbt i sit hjem af bevæbnede mænd den 7. juli 2021. Der er ikke indsat en anden i hans sted. Der er intet fungerende parlament - selve parlamentsbygningen er kontrolleret af bander.

Næsten halvdelen af de 11 millioner indbyggere lever med sult.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden