straf (kriminel)

Frankrigs førstedame tilkendes erstatning for falske trans-anklager

To kvinder skal betale 8000 euro til Brigitte Macron efter falske påstande om, at hun er transkønnet.

Rygter om, at den franske førstedame, Brigitte Macron, skulle være født som mand og oprindeligt hedder Jean-Michel har floreret på sociale medier. (Arkivfoto).
Rygter om, at den franske førstedame, Brigitte Macron, skulle være født som mand og oprindeligt hedder Jean-Michel har floreret på sociale medier. (Arkivfoto). Sarah Meyssonnier/Reuters

Opdateret kl. 00:34

To kvinder skal betale 8000 euro i erstatning til den franske førstedame, Brigitte Macron, efter at de har fremsat falske påstande om, at hun er transkønnet.

Sådan lyder det torsdag fra en domstol i Paris.

Brigitte Macron indgav en injurieklage mod de to kvinder, efter at de havde offentliggjort en YouTube-video i december 2021, hvor de påstod, at den franske præsidents kone engang havde været en mand ved navn Jean-Michel.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden