konflikt, krig og fred

Guvernør: 600 kvadratkilometer står under vand i Kherson

Tusindvis af huse står under vand i Kherson-regionen, hvor den enorme Nova Kakhovka-dæmning er sprængt.

Redningsmandskab bruger både for at komme frem til de beboere, der skal evakueres fra deres huse i Kherson-regionen, efter at den enorme Nova Kakhovka-dæmning blev ødelagt.
Redningsmandskab bruger både for at komme frem til de beboere, der skal evakueres fra deres huse i Kherson-regionen, efter at den enorme Nova Kakhovka-dæmning blev ødelagt. Alina Smutko/Reuters

Opdateret kl. 09:46

Et område på omkring 600 kvadratkilometer står under vand i Kherson-regionen i det sydlige Ukraine. Det meddeler regionens guvernør torsdag.

Den gennemsnitlige vandstand er torsdag morgen 5,61 meter, oplyser guvernøren, Oleksandr Prokudin.

Næsten 2000 mennesker er evakueret fra den side af Dnepr-floden, der er kontrolleret af Ukraine, tilføjer han torsdag morgen i en besked på Telegram.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden