Verden

Hotelprojekt beskyldes for at have ødelagt natur i albansk vådområde

Siden slutningen af maj har albanere demonstreret mod hotelprojekt i vådområde, der er afgørende for trækfugle.

Demonstranter ses den 11. juli i Albaniens hovedstad, Tirana, hvor de demonstrerer imod hotelprojekt i et naturområde langs Albaniens kyst. (Arkivfoto).
Demonstranter ses den 11. juli i Albaniens hovedstad, Tirana, hvor de demonstrerer imod hotelprojekt i et naturområde langs Albaniens kyst. (Arkivfoto). -/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 06:34

Forberedende arbejde til byggeriet af et luksushotel har forårsaget uoprettelig skade i et naturreservat ved Albaniens kyst.

Sådan lyder meldingen fra forskere og miljøaktivister ifølge nyhedsbureauet AFP.

Satellitbilleder, som AFP har set, viser, at der over en periode på 25 dage i maj er anlagt en vej, mens et område er ryddet for skov.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden