bombning

Iranske kilder: Nasrallah blev advaret om drabsplan

Iran sendte kort før Israels likvidering af Hizbollahs leder en udsending for at advare om drabsplanen.

Libanesere går på ruinerne af den bygning, som Israel bombede den 27. september. Det var her, at Hizbollahs leder, Hassan Nasrallah, blev dræbt. Billedet er fra den 29. september.
Libanesere går på ruinerne af den bygning, som Israel bombede den 27. september. Det var her, at Hizbollahs leder, Hassan Nasrallah, blev dræbt. Billedet er fra den 29. september. Stringer/Reuters

Kort før Israels bombeangreb på Beirut den 27. september, da Hizbollahs leder, Hassan Nasrallah, blev dræbt, advarede Iran Nasrallah om, at han skulle se at komme ud af Libanon.

Reuters har talt med tre iranske kilder, der siger, at Irans præsident, ayatollah Ali Khamenei, sendte en udsending til den libanesiske hovedstad for at advare om, at Israel havde infiltreret Hizbollah.

Derfor skulle Nasrallah forlade landet.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden