kunst, kultur, underholdning og medier

Kong Charles og hans hustru besøger i Frankrig i september

Det britiske statsbesøg skulle have fundet sted i marts, men det blev udsat på grund af uro i Frankrig.

Storbritanniens kong Charles og hans hustru, dronning Camilla, tager på statsbesøg i Frankrig den 20.-22. september. Det meddeler Buckingham Palace torsdag.
Storbritanniens kong Charles og hans hustru, dronning Camilla, tager på statsbesøg i Frankrig den 20.-22. september. Det meddeler Buckingham Palace torsdag. Jonathan Brady/Ritzau Scanpix

Storbritanniens kong Charles og hans hustru, dronning Camilla, rejser til Frankrig den 20.-22. september, meddeler det franske præsidentpalads og Buckingham Palace torsdag.

Besøget skulle have fundet sted i marts, men det blev udsat på grund af uroligheder i Frankrig på grund af en omstridt pensionsreform.

- Besøget er en ære for Frankrig på et tidspunkt, hvor vort land også er vært for VM i Rugby, hedder det i en pressemeddelelse fra Elysée-palæet i Paris.

- Besøget er et vidnesbyrd om de dybe historiske bånd, der er mellem vore to lande og vore befolkninger, hedder det videre.

I meddelelsen fra Buckingham Palace hedder det, at besøget vil "fejre den historie, den kultur og de værdier, som vi deler."

Kong Charles besøg i Frankrig tre dage i marts skulle have været hans første statsbesøg i et andet land efter dronning Elizabeths død.

Men på grund af de værste gadeoptøjer i Frankrig i mange år, som opstod i kølvandet på en pensionsreform, som præsident Emmanuel Macron ville indføre, kom Charles første statsbesøg som monark til at gå til Tyskland.

På besøget i september vil Charles og Camilla møde præsident Macron og hans hustru Brigitte i Paris. Kongeparret og præsidentparret rejser sammen til Bordeaux i det sydvestlige Frankrig den 22. september.

Programmet for besøget er i store træk det samme som det, der var planlagt i marts.

Kong Charles, som taler fransk, og Macron har tidligere mødt hinanden og har også talt sammen i telefon.

Det franske præsidentpalads nævner, at besøget blandt andet åbner muligheder for, at kong Charles og den franske præsident kan drøfte klima og miljø.

/ritzau/Reuters

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden