Verden

Mette F. åbner for at bruge nødbremse over for ny flygtningestrøm

Hvis krigen i Mellemøsten udløser en ny flygtningestrøm, er Mette Frederiksen klar til at bruge nødbremse.

Statsminister Mette Frederiksen (S) åbner for, at bruge den danske "nødbremse", hvis der ligesom i 2015 kommer en stor flygtninge- og migrationsstrøm fra Mellemøsten.
Statsminister Mette Frederiksen (S) åbner for, at bruge den danske "nødbremse", hvis der ligesom i 2015 kommer en stor flygtninge- og migrationsstrøm fra Mellemøsten. John Thys/Ritzau Scanpix

Flygtninge og migranter skal ikke igen vandre på de danske motorveje, hvis krigen i Mellemøsten udløser en ny flygtningestrøm.

Derfor er statsminister Mette Frederiksen (S) om nødvendigt klar til at udløse den "nødbremse", som blev aftalt efter flygtningekrisen i 2015.

Den giver mulighed for at afvise asylansøgere ved den danske grænse.

- I kølvandet på flygtningekrisen i 2015 var vi en række partier, der lavede en række værktøjer, som ligger klar.

- Eksempelvis en nødbremse på den danske grænse, siger Mette Frederiksen.

Torsdag opfordrer hun dog i første omgang Europa til at tage hånd om krisen.

Det sker i et fælles brev med Italiens premierminister, Giorgia Meloni.

Her opfordrer de to regeringsledere Det Europæiske Råd til at være på forkant med et muligt migrationspres fra konflikten i Mellemøsten.

- Vi kan ikke gentage flygtninge- og migrationsflowet til EU, som vi så i 2015, hedder det i brevet.

Dermed øger Danmark og Italien nu presset på EU-toppen for at sikre, at Europa ikke igen skal tage imod hundredtusinder af flygtninge og migranter, som det skete i 2015 i forbindelse med konflikten i Syrien.

- Vi skal omgående give den nødvendige støtte til vores partnere og værtslande i Mellemøsten, fordi flygtninge og migranter generelt set skal hjælpes, hvor de er, hedder det i brevet fra Mette Frederiksen og Giorgia Meloni.

Bekymringen for en ny flygtningestrøm er steget efter USA's og Israels angreb på Iran.

Angrebet har fået Iran til at lukke Hormuzstrædet og angribe flere nabolande.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden