vejrudsigt

Norge venter store mængder sne i de næste dage

Der kan falde op mod 60 centimeter sne i Norge frem til tirsdag. Myndighederne udsender orange farevarsel.


Opdateret kl. 19:04

Nordmændene skal tænke sig om en ekstra gang, hvis de vil begive sig ud i trafikken i de kommende døgn.

Myndighederne har udsendt et såkaldt orange varsel om kraftigt snevejr, der kan give farlige trafikale forhold.

- Vi venter udfordrende forhold i løbet af mandagsdøgnet, siger statsmeteorolog Terje Alsvik Walløe til tv-stationen NRK.

Meteorolog Roar Inge Hansen fra Storm Geo siger til norsk TV 2, at snefaldet ventes at blive markant.

- Det er vældigt, vældigt meget nedbør, som er ventet i nat og mandag, siger Hansen.

Varslet gælder fra midnat natten til mandag og foreløbig frem til tirsdag klokken 12.

I dele af det sydlige og østlige Norge kan der komme usædvanligt store mængder sne. Det omfatter også hovedstaden Oslo.

- Vest for Oslofjorden og i de ydre dele af Telemark og Agder kan der falde 30-40 centimeter, men lokalt omkring 50 centimeter. Resten af det sydlige og østlige Norge kan vente sig 15-30 centimeter sne, meddeler Norges meteorologiske institut.

Lokalt - og især i området omkring Kristiansand, kan der komme op til 60 centimeter sne.

Det norske vejvæsen advarer om, at vejret kan give vanskelige forhold på vejene.

Også togtrafikken i den sydøstlige del af landet vil være påvirket.

- Tænk efter inden du rejser, og overvej om du behøver at begive dig ud på vejene, siger Eilif Swensen, chef for ekstern kommunikation hos Ruter, der driver den kollektive trafik i Oslo og Akershus.

Flytrafikken kan også blive ramt. I løbet af søndag blev lufthavnen i Bergen tvunget til at lukke i nogle timer for at rydde landingsbanerne.

Nedlukningen skabte forsinkelser i hele den norske indenrigstrafik.

/ritzau/NTB

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden