Verden

Omkring 30 har fået fyrværkeriskader efter VM-fest i Oslo

Flere end 100.000 nordmænd var på gaden i Oslo efter VM-sejr over Brasilien. Politiet melder om hektisk nat.

Omkring 30 personer har ifølge politiet i Oslo natten til mandag været en tur omkring skadestuen med skader relateret til fyrværkeri.
Omkring 30 personer har ifølge politiet i Oslo natten til mandag været en tur omkring skadestuen med skader relateret til fyrværkeri. Javad Parsa/Ritzau Scanpix

Omkring 30 personer har natten til mandag været en tur forbi skadestuen i Norges hovedstad, Oslo, med fyrværkerirelaterede skader.

Det oplyser politiet i Oslo ifølge nyhedsbureauet NTB, efter at titusindvis af nordmænd har været på gaden for at fejre landets kvartfinaleplads ved VM i fodbold.

- I forbindelse med nattens hændelser har politiet fået oplyst, at omkring 30 personer har henvendt sig på skadestuen med skader relateret til fyrværkeri, skriver operationsleder Øyvind Hammervold i døgnrapporten for Oslo politikreds.

Ingen er umiddelbart kommet alvorligt til skade, tilføjer operationslederen.

Politiet i den norske hovedstad anslår, at flere end 100.000 personer natten til mandag var samlet i centrum af byen for at fejre fodboldlandsholdets 2-1-sejr over Brasilien søndag aften.

Til NTB fortæller Øyvind Hammervold mandag morgen, at det har været en hektisk nat for politiet.

- I løbet af natten har vi fået en del anmeldelser om vold, som følge af at der har været mange mennesker i byen, siger han til mediet.

Politiet har blandt andet modtaget en anmeldelse om, at en person er blevet nikket en skalle i den centrale del af byen. Hændelsen har muligvis kostet den forurettede en brækket næse, oplyser politiet til NTB.

Også i Kristiansand i den sydøstlige del af Norge gav VM-fejringen travlhed for politiet.

Her anslår politiet, at omkring 10.000 mennesker var samlet for at fejre den historiske kvartfinaleplads.

I løbet af natten har politiet tilbageholdt syv personer i byen. Personerne blev blandt andet tilbageholdt i forbindelse med slagsmål og forstyrrelser af den offentlige orden, lyder det ifølge NTB fra det lokale politi.

Sejren over Brasilien blev natten til mandag også fejret i centrum af Trondheim, Bergen og Stavanger.

Det er første gang nogensinde, at Norge har spillet sig frem til en kvartfinale ved et VM. Holdet møder i næste runde England, der natten til mandag besejrede Mexico 3-2.

Før kvalifikationen til den igangværende slutrunde i USA, Canada og Mexico deltog Norge senest ved VM for 28 år siden.

RITZAU

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden